لامپ اشکی لوستر که از پخش گاز سرطانزا جلوگیری می کند

اگرچه اولین نمونه های اولیه لامپ در اوایل سال 1854 توسط ساعت ساز آلمانی هاینریش گوبل ساخته شد.

او موفق به ایجاد چندین نمونه قابل اجرا از لامپ هایی نظیر لامپ اشکی لوستر شد که در یکی از اولین نمایشگاه های برق در ایالات متحده به نمایش گذاشته شد.

Lodygin در دهه 1890 اولین کسی بود که استفاده از رشته های تنگستن را به عنوان ماده پیشنهاد کرد، اما رشته های کربن برای چندین دهه دیگر در تولید باقی ماندند.

به موازات آن، تلاش هایی برای معرفی مارپیچ های تانتالیوم، اسمیوم و اکسیدهای عناصر کمیاب خاکی (ایتریوم یا زیرکونیوم) صورت گرفت. در ابتدا، لامپ ها به سرعت به دلیل تبخیر مارپیچ فلزی سوختند، تا اینکه ایروینگ لانگمویر، متخصص جنرال الکتریک، پیشنهاد کرد فلاسک را با یک گاز بی اثر پر کنید.

تمام این اختراعات در طول چندین دهه ظاهر و طراحی نهایی لامپ رشته ای را شکل داده است که در زمان ما بدون تغییر تولید می شود.

تولید
در ساخت لامپ، شیشه برای لامپ در کوره های مخصوص ساخته می شود و سپس با دمیدن هوای فشرده به داخل قالب، لامپ ها شکل می گیرند.

در همان زمان، لوله های ساقه بر روی یک دستگاه اتوماتیک ساخته می شود و یک مارپیچ رشته ای زخم می شود. مونتاژ بیشتر در یک خط اتوماتیک انجام می شود، اما از کار دستی نیز استفاده می شود.

یک لامپ رشته ای شامل یک پایه فلزی است که به عنوان یکی از مخاطبین عمل می کند و یک لامپ شیشه ای به هر شکلی که به آن چسبانده شده است.

کنتاکت دوم در پایین پایه قرار دارد و توسط یک حلقه عایق از قسمت رزوه شده جدا می شود.

داخل فلاسک یک شفت شیشه ای با دو الکترود تماسی وجود دارد. یک قسمت از الکترودها به مخاطبین پایه لحیم می شود و انتهای رشته در قسمت دوم گیره می شود.

داخل ساقه یک لوله شیشه ای وجود دارد که هوا در حین ساخت از آن خارج می شود و پرکننده فلاسک تامین می شود. پس از آن، لوله مهر و موم شده است، که سفتی کامل حفره فلاسک را تضمین می کند.

برای جلوگیری از افتادگی نخ هنگام گرم شدن، چندین نگهدارنده فلزی وجود دارد. در یک طرف آنها روی تیغه شانه ثابت می شوند و در طرف دیگر آنها قلاب هایی برای نگه داشتن مارپیچ دارند.