با خرید روفرشی مخمل یزد می توانید صاحب خودرو شوید

فرش پرز گره دار احتمالاً از ناحیه دریای خزر (شمال ایران) یا ارتفاعات ارمنستان سرچشمه گرفته است و مانند روفرشی مخمل یزد از بافتهای بسیار ظریف و زیبا تهیه شده است.

اگرچه شواهدی از قیطاندن بز و گوسفند برای پشم و موی ریسیده شده و بافته شده در هزاره هفتم وجود دارد، اما قدیمی‌ترین فرش پرز باقی‌مانده «فرش پازیریک» است که مربوط به قرن پنجم تا چهارم قبل از میلاد است.

در سال 1949 توسط سرگئی ایوانوویچ رودنکو از تپه قبر پازیریک در کوه های آلتای در سیبری حفاری شد. این فرش رنگارنگ 200 × 183 سانتی متر (6’6 اینچ در 6’0 اینچ) است و با حاشیه ای از گریفین قاب شده است.

اگر چه توسط بسیاری از فرهنگ ها ادعا شده است، این فرش پرزدار مربعی، تقریباً کاملاً دست نخورده است، به عقیده بسیاری از کارشناسان منشاء قفقازی، به ویژه ارمنی است.

قالی با گره دوتایی ارمنی بافته می شود و رنگ رشته های قرمز از کوشین ارمنی ساخته شده است.

اولریش شورمان، مرجع برجسته فرش‌های باستانی، در مورد آن می‌گوید: «با تمام شواهد موجود متقاعد شده‌ام که قالی پازیریک یکی از لوازم تدفین و به احتمال زیاد شاهکاری از هنر ارمنی بوده است».

گانتورن با این تز موافق است در ویرانه‌های تخت جمشید در ایران که ملل مختلف به‌عنوان ادای احترام به تصویر کشیده شده‌اند، طرح اسب از فرش پازیریک همان نقش برجسته‌ای است که بخشی از هیئت ارمنی را نشان می‌دهد.

مورخ هرودوت که در قرن پنجم پیش از میلاد می نویسد نیز به ما اطلاع می دهد که ساکنان قفقاز قالیچه های زیبایی با رنگ های درخشان می بافتند که هرگز محو نمی شد.

افغانستان
نوشتار اصلی: فرش افغانی
اخیراً تقاضا برای قالین افغانی افزایش یافته است، اگرچه بسیاری از تولیدکنندگان قالین افغانی محصولات خود را تحت نام کشور دیگری به بازار عرضه می‌کنند.

این فرش ها در افغانستان و همچنین توسط پناهجویان افغان که در پاکستان و ایران زندگی می کنند ساخته می شود. از قالی‌های معروف افغانستان می‌توان به شیندند یا ادرسکن (نام روستاهای محلی افغانستان) که در منطقه هرات در غرب افغانستان بافته می‌شود، اشاره کرد.

قالی‌های افغانی معمولاً به قالی‌های افغانی معروف هستند.

قالین های افغانی یک طرح دستباف منحصر به فرد و شناخته شده است که از افغانستان سرچشمه می گیرد.

آنها اغلب جزئیات پیچیده ای را به نمایش می گذارند و عمدتاً از طرح های سنتی قبیله ای استفاده می کنند که از ترکمن ها، قزاق ها، بلوچ ها و ازبک ها سرچشمه می گیرد.

قالی‌های دست‌باف در طرح‌ها و رنگ‌های بسیاری وجود دارند، با این حال، سنتی و رایج‌ترین نمونه فرش افغانستان، پای فیل هشت‌ضلعی (بخارا) است.

فرش هایی با این چاپ معمولاً قرمز رنگ هستند. بسیاری از رنگ ها، مانند رنگ های گیاهی، برای ایجاد رنگ غنی استفاده می شوند.

ارمنستان

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.